Karta Dużej Rodziny
INFORMACJA DLA RODZIN WIELODZIETNYCH
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brudzeniu Dużym informuje, że w dniu 27 maja 2014 r. Rada Ministrów podjęła Uchwałę Nr 85 w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych (M.P. poz. 430) oraz przyjęła Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych (Dz. U. poz. 755).
Do korzystania z programu są uprawnieni członkowie rodziny wielodzietnej:
- rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka;
- małżonka rodzica;
- dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą oraz osobę, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135 z późn. zm.).
Przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
- w wieku do ukończenia 18 roku życia;
- w wieku do ukończenia 25 roku życia – w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej;
- bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Prawo do korzystania z programu przysługuje niezależnie od dochodu. Karta dużej rodziny jest przyznawana bezpłatnie, celem uzyskania uprawnień przysługujących na podstawie rządowego programu dla rodzin wielodzietnych.
Od 16.06.2014 r. rodziny wielodzietne z terenu gminy mogą składać wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Brudzeniu Dużym – pok. Nr 4. Tel. 24 – 268 32 56.
Składając wniosek okazuje się:
- dokument potwierdzający tożsamość,
- w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce,
- w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej.